Mistrz Świeckich Ceremonii Pogrzebowych - Pogrzeb Świecki
Nasz Zakład współpracuje w temacie świeckich ceremonii z Panią Patrycją Owczarzak.
Pani Patrycja świadczy nie tylko posługę w ramach organizacyjnych, ale jest także oddanym w żałobie wsparciem dla Rodzin. Szczegółowo dopina wszystkie kwestie techniczne i merytoryczne, przeprowadza ceremonię i oferuje brzmienie skrzypiec.
Bardzo ważnym elementem posługi Pani Patrycji jest możliwość Jej udziału w czuwaniach przed kremacją – w sali pożegnań, w krematorium. Przebieg czuwania za każdym razem przygotowany jest w sposób bardzo osobisty, wg wyraźnych życzeń i potrzeb danej Rodziny.
Istotną dla wielu z Państwa informacją może być fakt, że Pani Patrycja może pojawić się również na ceremoniach religijnych – świadcząc oprawę muzyczną (na skrzypcach) w kościele oraz prowadząc zwieńczenie pogrzebu na cmentarzu – po odejściu Kapłana od grobu. Wygłaszana jest wówczas mowa laudacyjna, która stanowi idealne dopełnienie całości.
Organizacja świeckiego pogrzebu nie wymaga dopełnienia szczególnych formalności. Wystarczy zgłosić ten fakt w naszym zakładzie.
Pogrzeb Świecki
Ceremonia świeckiego pogrzebu dedykowana jest z założenia osobom niewierzącym. Mogą z tej formy skorzystać również osoby wierzące, które z różnych względów nie mogą czy nie chcą, aby pogrzeb prowadziła osoba duchowna.
Ceremonia ta jest bardzo osobista – jej istotą jest mowa laudacyjna (serdeczne, wspomnienie lub tekst bardziej oficjalny – wszystko zależy od ustalonego charakteru uroczystości), która przedstawia wierny wizerunek Osoby Zmarłej. Jej powstanie bazuje na refleksjach zebranych od członków Rodziny i Przyjaciół. Nie mniej ważna jest muzyka (na żywo lub z głośnika), nadająca spotkaniu uroczysty i wrażliwy charakter.
Ostatnie pożegnanie - pogrzeb świecki
Ceremonia może odbyć się bezpośrednio przy grobie, może też rozpocząć się w kaplicy / sali pożegnań i być kontynuowana w drugiej części na cmentarzu.
Można w ceremonię wpleść wspomnienia osób trzecich, które zdecydują się przemawiać, lub podzielą się nimi w rozmowie z mistrzem ceremonii w dniach poprzedzających pogrzeb.
Rodziny często proszą o część modlitewną – to również jest możliwe i podejmuje się tego przeważnie nasz mistrz ceremonii.
Ostatnie pożegnanie nie stroni od dodatkowych elementów – składanych przy grobie atrybutów wyróżniających Osobę Zmarłą, szczególnych gestów – upamiętniających tą chwilę (np. sypanie płatków kwiatów w ślad za trumną) Wszystko jest szczegółowo omawiane i doprecyzowane pod opieką mistrza świeckich ceremonii pogrzebowych.
Przykładowy scenariusz uroczystości:
- utwór muzyczny na rozpoczęcie,
- powitanie zebranych,
krótka refleksja o życiu i przemijaniu – oparta na tekstach literackich, prozie lub poezji, - opowieść o życiu Zmarłej Osoby, stworzona na podstawie wspomnień Rodziny i Przyjaciół,
- czas na ewentualne wystąpienia osób spośród Gości,
- czas na krótki koncert okolicznościowy – według sugestii Rodziny (skrzypce, pianino),
- “ostatnia droga” – przejście w kondukcie do grobu,
- pożegnanie nad grobem,
- złożenie trumny / urny do grobu,
- wygłoszenie podziękowań,
- składanie kwiatów,
- zakończenie ceremonii.
Podczas ceremonii może pojawić się szereg elementów dodatkowych spoza powyższej listy – które zawsze są wynikiem rozmowy Mistrza z Rodziną. Służą podkreśleniu znamiennych dla Osoby Zmarłej cech wizerunkowych, wynikają z Jej upodobań, pasji, ścieżki zawodowej…
Nagrywane mowy wspomnieniowe
To opcja dla rozbudowania ceremonii religijnych, bez wygórowanych kosztów dodatkowych.
Podczas rozmowy z Panią Patrycją otrzymujecie Państwo silne wsparcie w żałobie oraz dzielicie się z Nią Waszymi wspomnieniami. Na ich bazie powstaje wspomnienie, które jest nagrywane przez Panią Patrycję i odtwarzane z głośnika przy grobie w ustalonym z Księdzem miejscem podczas liturgii (najczęściej po odejściu Księdza od grobu).
Czuwanie przed kremacją
Szczególnie wrażliwy, osobisty czas… Wiele osób nie do końca dobrze odnajduje się w tej sytuacji. Dobrym rozwiązaniem jest duchowy przewodnik, którego rolę pełni Pani Patrycja.
Czuwanie polega na wspomnieniach (które Pani Patrycja zbiera wcześniej od Rodziny, a posłużą Jej do ważnych refleksji podczas czuwania), oprawie muzycznej, modlitwie (jeśli jest taka potrzeba)…
Odkąd zaistniała posługa Pani Patrycji podczas czuwania, coraz więcej Rodzin jest zainteresowanych Jej udziałem w tym ważnym „spotkaniu”.
Moderacja stypy
Pani Patrycja może być z Państwem podczas stypy. Zagrać mały koncert na skrzypcach, zadbać o prezentację zdjęć, dopowiedzieć kilka słów wspomnienia o Osobie Zmarłej, moderować wspomnienia, które popłyną od Gości…
Stypa zyskuje wówczas klimat dobrego, wartościowego spotkania, po którym każdy wraca do domu w przekonaniu, że spełnił obowiązek swojego udziału w pogrzebie w dwójnasób.