Zgon w szpitalu.
Zgon bliskiej osoby w szpitalu? Jak należy postępować?
Śmierć bliskiej osoby to jedno z najtrudniejszych doświadczeń, jakie możemy przeżyć. W takim momencie, oprócz bólu i smutku, musimy również podjąć szereg decyzji i działań związanych z formalnościami. Poniżej przedstawiamy kroki, które należy podjąć po zgonie bliskiej osoby w szpitalu.
1. Odbiór karty zgonu
Po stwierdzeniu zgonu przez lekarza, najbliższa rodzina jest informowana o zdarzeniu. Następnie pielęgniarka wypełnia kartę skierowania zwłok do chłodni i przygotowuje identyfikator z danymi potwierdzającymi dane zmarłego.
2. Transport ciała
Ciało zmarłego nie powinno przebywać w szpitalnej chłodni dłużej niż 72 godziny. Ten czas może być wydłużony jedynie w szczególnych przypadkach.
3. Odbiór rzeczy osobistych i karty zgonu
Osoba upoważniona (najczęściej jest to współmałżonek albo bliscy krewni) do przygotowania pogrzebu po otrzymaniu informacji o śmierci bliskiego powinna udać się do szpitala w celu odbioru rzeczy osobistych zmarłego oraz karty zgonu.
4. Kontakt z zakładem pogrzebowym
Rodzina zmarłego po otrzymaniu aktu zgonu może skontaktować się z zakładem pogrzebowym celem ustalenia szczegółów ceremonii.
5. Identyfikacja zwłok
Przed odebraniem zwłok ze szpitala niezbędna jest identyfikacja, która odbywa się w obecności uprawnionego pracownika i musi zostać udokumentowana.
6. Przygotowanie ciała do transportu
Ciało zmarłego przed przewiezieniem do prosektorium musi zostać umyte i okryte. Powyższe czynności mogą zostać wykonane przez rodzinę, jednak często są zlecane zakładowi pogrzebowemu.
Wsparcie
Pamiętaj, że każda sytuacja jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. W razie potrzeby skonsultuj się z naszym zakładem A.J. Bobińscy, który może pomóc Ci w tym trudnym czasie. Wszystko to jest częścią procesu żałoby, który jest naturalny i nieunikniony. Pamiętaj, że jesteś otoczony wsparciem i nie jesteś sam.